O nas

Kim jesteśmy? Jesteśmy ludźmi, którzy chcą działać. Tworzyć, eksperymentować, odkrywać, psuć i naprawiać. Są wśród nas przedstawiciele i przedstawicielki kilku trójmiejskich organizacji: Hevelianum, Hackerspace Trójmiasto i CUMY warsztat otwarty. Hevelianum to miejsce, w którym nauka spotyka się z historią, Hackerspace to grupa pasjonatów technologii i konstruktorów, a CUMY to przestrzeń warsztatowa, w której można zrealizować wszystkie pomysły.

Jesteśmy artystami, naukowcami, aktywistami i konstruktorami. Połączyliśmy siły i zasoby, aby zrobić coś czego jeszcze nie było - festiwal tworzony oddolnie, przez ludzi, dla ludzi. Bez kuratora, bez dyrektora, bez ograniczeń. Każdy z organizatorów festiwalu jest tutaj po to, by zrealizować swoje marzenie. Każdy działa w dziedzinie, która go pasjonuje i realizuje projekt, który daje mu radość.

Chcemy by było nas jeszcze więcej! Tworzymy festiwal otwarty na lokalną społeczność i różnorodną publiczność. Do udziału i współtworzenia festiwalu zapraszamy miłośników sztuki, nauki i technologii, dzieci, rodziców, studentów, absolwentów… i babcie też! Dołącz do nas.

I wtedy stała się światłość

Skąd pomysł na festiwal? Zaczęło się pewnego listopadowego dnia, podczas Idea Squash, wydarzenia organizowanego przez IKM. Leszek z HS3 przedstawił swoje marzenie: stworzyć „pokój bez koloru”, czyli instalację, w której dzięki określonemu spektrum światła, przedmioty stają się niewidoczne. I się zaczęło… konstruktywny feedback, konkretne sugestie i praktyczne porady na ulepszenie projektu. Pomysł powoli ewoluował, każdy z uczestników wydarzenia miał swoją wizję, a jeden pomysł prowokował kolejny. Okazało się, że wielu z nas od dawna chodziły po głowie przeróżne projekty w ten czy inny sposób nawiązujące do światła - od zabawy fotografią analogową, przez eksperymenty ze światłem UV, po pokazy laserowe. I wtedy nas oświeciło. Jedna instalacja to za mało – musimy stworzyć cały festiwal!